אסיפת ספטמבר 2017 מתקרבת ובאה!

(עדי פינקלשטיין) #1

שלום לכולם,

הקדמה למי שלא מכיר: החוק מחייב אותנו לקיים אסיפה כללית אחת בשנה, בה אנו מאשרים את הדוח הכספי ושינויי תקנון במידת הצורך. בגלל שאנחנו כזה ארגון דמוקרטי, אנחנו עורכים אסיפות חברים אחת לחודשיים ודנים בהן בנושאים אסטרטגיים יותר ממה שהולך בעבודת הצוותים השוטפת. עוד 12 ימים תתקיים עוד אסיפת חברים!
זה יוצא ביום שני ה-18.9 בשעה 19:00 (שימו לב שהקדמנו את שעת ההתכנסות).

בתוכנית:
19:15-20:15: משלוחים - - הצוות שעבד על הנושא למעלה מחצי שנה גיבש תוכנית מפורטת ויציג אותה לכולנו על-מנת שנוכל להצביע בעד או נגד. בינתיים אפשר לקרוא את סיכום הישיבה חם מהתנור (מיום שני ה-11/9) כאן.

20:15-21:00 מדיניות החזר מניות - מדובר בהתחייבות מאוד גדולה לקואופ שאנחנו רוצים לצמצם מבלי לפגוע ביכולת התזרימית שלנו בהווה - בואו להשפיע על ההחלטה! תראו איזה קטע- באסיפה לפני שנה בדיוק ניהלנו דיון באותו נושא בדיוק - בואו נקבל החלטה אחת ולתמיד.

21:00-21:20: בחירות 1/3 ועד מנהל - בנסיבות משמחות 3 חברי ועד מנהל מבקשים לפרוש ואנחנו צריכים למצוא להם מחליפים ראויים. המועמדים יציגו את עצם ואז נקיים בחירות- ניתן להצביע ל-3 אנשים. מוזמנים לקרוא קצת מה זה אומר להיות חבר בועד המנהל /// לקרוא את ה-2 סנט של דודו, היו"ר היוצא ///

שימו 3>! חברות וחברים שמגישות מועמדות מתבקשות לכתוב פסקה על עצמן ועל המוטיבציה שלהן להצטרף לועד בתגובות לפוסט זה.

וואו נראה עמוס! אבל גם סופר מעניין וחשוב!
נמשיך לעדכן עם המצגות והחלופות בפוסטים הנ"ל כדי לפתח דיונים מקדימים ככה שנוכל להגיע יותר מבושלים לקראת החלטות חכמות ומועילות לכולנו, אז שווה לעקוב.

מצפים לראות כמה שיותר מכם ומכן!
חברי הועד המנהל,
(דודו, שירה, נועה, עדי, ירדן, יהונתן, ליאור, דבורה ונעם)

מייל שבועי 9.9
(dudu karni) #2

תודה עדי!
כדאי לשים בפייסבוק ובמייל השבועי

(דבורה) #3

מצויין, אני אגיע!!

(עדי פינקלשטיין) #4

שימו לב שערכתי את הלו"ז. אשלח הערב מייל לכל החברים עם המצגות כשיהיו מוכנות.

(moran dahan) #5

אפשר לערוך את הקישור לישיבה האחרונה של משלוחים, הייתה עוד אחת מאז

(עדי פינקלשטיין) #6

מצורפת המצגת לגבי החזרי המניות. מוזמנים להעיר הערות מבעוד מועד ונעדכן בהתאם:
הצעת שינוי מודל מניות.pptx (38 .9 ק״ב)

(שי קדם) #7

לגבי החזר מניות, אני רוצה להציע עוד אפשרות שלא קיימת במצגת, אבל כן קרובה לחלק מההצעות שם

אפשרות של שנה (או חצי שנה) ראשונות בהן חבר יכול לבקש לקבל חזרה את המנייה שלו, ולאחר מכן המניה תתחיל להשחק וניתן יהיה למשוך ממנה סכום שיקטן בכל חודש או בכל חצי שנה.
למשל, בשנה הראשונה ניתן יהיה למשוך את 300 השקלים במלואם. לאחר שנה ניתן יהיה לעזוב ולקבל בחזרה 200 ש"ח. לאחר שנה וחצי 150 ש"ח, שנתיים 100 ולאחר שלוש שנות חברות עוזבים לא יקבלו כסף בחזרה על מנייתם.

שתי בעיות שאני חושב עליהן שיהיה צריך למצוא להן פתרון:

1. חבר שעוזב לקראת סוף השנה הראשונה ומחדש את חברותו אחרי תקופה כדי לעקוף את איבוד הערך של המניה. אפשר לפתור את זה על ידי כך שאדם שהפסיק חברות בקואופ וחזר לחברות תוך חצי שנה, אז תקופת חצי השנה הזו תחשב לו בספירת הפז"ם.
  2. מרגע שעברו שלוש שנים, חבר לא יכול למשוך את המנייה בכלל. זה אומר שלמעשה חברים שעוזבים את ירושלים יהיו מוקפאים לנצח ולא יהיה שום מעשה שיסמן לנו את ההורדה שלהם מרשומות המוקפאים. את זה אפשר לפתור על ידי הוצאה מהרשומות של חברים שמוקפאים תקופה מסויימת. אני מציע תקופה של שנתיים, כך שחברים שעזבו את ירושלים וחזרו אליה אחרי שנה לא יצטרכו לקנות מניה חדשה אלא יוכלו להפשיר את המניה הקיימת.

(רוביק סימן-טוב) #8

זה לא יעודד חברים לעזוב כבר בשנה הראשונה של החברות שלהם? גם בלי זה, קורה
שחברים עוזבים או מקפיאים מכל מיני שיקולי עלות-תועלת (שלא כולם בהכרח מודעים
אליהם)

(רוביק סימן-טוב) #9

אגב, את המצגת המקורית אני לא יכול לראות כי אי-אפשר כרגע להיכנס לדיסקורס

זה לא יעודד חברים לעזוב כבר בשנה הראשונה של החברות שלהם? גם בלי זה, קורה
שחברים עוזבים או מקפיאים מכל מיני שיקולי עלות-תועלת (שלא כולם בהכרח מודעים
אליהם)

shkedem http://forum.beshutaf.org/u/shkedem שי קדם

(רוביק סימן-טוב) #10

הכוונה הייתה כמובן להגיב לתגובה של שקדם - לא הצלחתי לעשות את זה בצורה ברורה כי כתבתי בלית ברירה דרך המייל

(שי קדם) #11

אני רוצה לקוות שזה כן יגרום לחברות להיות יותר מחוייבות לקואופ, ברגע שהשקיעו בו גם כלכלית.
אני נגד למנוע את החזר המנייה מרגע ששולם, כי זה יהיה חסם להצטרפות. אבל חברים שיצטרפו לקואופ ותהיה להם שנה להרגיש שהם חלק מהמקום ומהקהילה, ועדיין יש פה איזון לדעתי. אני לא חושב שצורה כזו תוביל למצב שבו יש נטישה המונית של חברות, מי שעוזבות בשנה הראשונה עדיין ימשיכו ולעומת זאת מי שתבחר להשאר עדיין תקבל משהו כשהיא עוזבת.

אני מאמין שמרבית האנשים שחברים פעילים בקואופ במשך שלוש שנים לא ירגישו רע מדי מהעובדה שהמנייה שלהם תשאר.

(jade reza gubay) #12

מה עם האופציה של לתרום את המניה שלי לקואופרטיב דרך עמותת הסלון?

בתור מי שעושה את השיחות למוקפאים, פעמים רבות הם רוצים להשאיר את הכסף אצלנו, אבל אין אוםציה כזאת פורמאלית אלא רק פנימית של להשאיר אותם כמוקפאים לצמיתות

(עילי אורן) #13

אהלן כולם,

אני עילי אורן, בן 31 במקור מהרצליה. עברתי לירושלים לפני שנתיים אחרי התואר הראשון שעשיתי באוניברסיטת בן גוריון.
אני מלמד יזמות חברתית בתיכון עין כרם (זו מגמת 5 יחידות לבגרות שהיא גם עיונית וגם מעשית 0 כך שהם צריכים להקים פרויקט חברתי). בנוסף אני מתחיל השנה להנחות קבוצת סטודנטים שגם היא באוריינטציה יזמית חברתית.

במהלך השנים האחרונות יזמתי והייתי שותף בפרויקטים וארגונים חברתיים שונים. אני רוצה להיות חבר בועד המנהל, קודם כל כי אני מאמין ברעיון ובנוסף במטרה להרחיב הפעילות ולהגדיל את מעגל חברי הקואופ.

(ziv elyashiv) #14

קצת באיחור קראתי את הדברים ואת המצגת של האסיפה.

הייתי בטוח שהדיון יסוב סביב אנשים שהחליטו להקפיא ולא על החזר מניה לחברים קיימים.

במידה ונבחר באחת החלופות שהן לא השארת המצב הקיים זה עלול ליצור כמה אתגרים. המחשבות שלי בעניין:

1. אני מאוד אוהב ומחבר לפשטות של מודל ההצטרפות. שילמתי ואני חבר לכל דבר. אם המניה שלי תתחיל “להישחק” או שיוחזר לי חצי כבר מהרגע שהצטרפתי, למה שאצטרף? הקואופ משדר למעוניינים שהוא לא בר-קיימא ובנוסף לתורנות שהחבר מתבקש לעשות הוא גם מראש לא מאפשר לו לקבל את מלוא יחידת ההשתתפוץ שלו.

2. לפי רוח המצגת נראה שאנחנו אומרים לחברים שערך המניה ששילמנו לא משקפת את הערך של החנות היום מבחינת התזרים והרווח. לצערי אני מסכים לקביעה, ועם זאת מציע לחשוב על הדבר הבא:

אם חבר שעוזב לא יקבל 300 ש"ח כי הקואופ לא מסוגל להחזיר את הסכום, אי אפשר לבקש ממישהו שמצטרף לשלם סכום כזה. אולי יש מקום להוריד את מחיר ההצטרפות לתעריף שגם נוכל להחזיר אם וכאשר יהיה צורך?

1. דמי חברות שנתיים - הצעתי את זה בעבר וזה נראה לי מהלך נכון והכרחי. לעבור למודל שבו יש דמי כניסה ראשוניים של יחידת ההשתתפות, וכל שנה כל חבר מחויב בדמי חידוש צנועים (בלתי ניתנים להחזרה). זה גם יפתור חלקית את בעיית המוקפאים, וגם לא יגרור “חישובים” של חברים מתי לעזוב כדי לשמור על ערך המניה.
    אפשר גם לאמץ מודל של דמי השתתפות שנתיים שלא ניתנים להחזרה.

אם יש אפשרות לחשוב על זה עוד קצת ולערוך את החלופות לדעתי זה יתן יותר אפשרויות חיוביות להצבעה באסיפה.

(ירדן קידר) #15

תודה עילי! מקווה שתהיה הסנונית הראשונה של אנשים שמציעים את מועמדותם :)

(dudu karni) #16

אני חושב שזה ראוי להפחית את דמי ההחזר- אני חושב שהמצב היום בו המנייה מהווה פיקדון הוא לא נכון. המנייה היא בעיני השקעה, שותפות בסיכון ההופכת את האדם שקנה אותה לחבר ובעלים.
לדעתי הרעיון של שחיקת המנייה אחר שנה הוא הגיוני- מבחינתי הגיוני שאחרי שנה לא יהיה ניתן לקבל חזרה הוא הגיוני. הסכום של המניה נמוך ואחרי שנה של חברות בקואופ נראה לי הגיוני שנשאיר את הכסף בקואופ.
אני הייתי משנה את החלופה השלישית כך שמורידים את שלב הביניים של אחרי חצי שנה ונשאר שניתן לקבל החזר מלא בשנה הראשונה ואחריה - לא ניתן.
לדעתי זה משקף את האיזון הראוי.
לדעתי התופעה של אנשים שיבטלו לפני שנה וירכשו שוב תהיה בשוליים ואין סיבה לחשוש ממנה.

בתשובה לזיו- המנייה לא משקפת שווי כפי שכתבתי למעלה.
אני לא בעד דמי חבר שנתיים - זה מנגנון מסובך ולי אישית קשה להסביר למה גובים כל שנה כסף ? האם למען כיסוי עלויות? הרי התקורה משקפת את זה, לא?

(ירדן קידר) #17

שלום לכולם,
סליחה על האיחור המטורף בהעלאת המצגת של המשלוחים. אפשר לראות אותה כאן:
משלוחים מצגת לאסיפה 18.9.pptx (181 .6 ק״ב)

ניסיתי להיות הכי ברור שיש, אם למישהו יש שאלות הבהרה מוזמן להעלות כאן. וכמובן גם הערות תוכניות, חששות וכו’.

(ziv elyashiv) #18

אני מסכים שהמניה היא לא פיקדון ואם הרבה חברים חושבים כך אנחנו צריכים לחשוב איך להעביר את המסר בצורה יותר ברורה.

מה שלא מובן לי הוא הסיבה שבגינה מוצדק לחתוך את ערך המניה לחבר ותיק ולהפר במידה מסוימת את עיקרון השוויוניות בהחזקת יחידת השתתפות אחת. למעשה זה יהפוך אותה לחצי יחידה לפי השיטה.

וכאן אני חוזר לעניין השווי כי אני לא חושב שניתן להתחמק מהעניין. גם בסעיף 10 ברקע המשפטי שמובא במצגת זה מומחש בצורה ברורה. למרות מה שכתוב שם על הזכות של האגודה להחזיר רק חלק מהמניה במקרה של הפסדים, זה דבר שיקשה עלינו ליצור אמון ולמשוך מצטרפים חדשים כשהם יודעים מראש שערך המניה שלהם יירד בעוד שנה.

בגלל זה אני חושב שכדאי לשקול לשנות את מחיר המניה לכזה שבמצב הקיים נוכל להחזיר ולא לבקש ממצטרף חדש בקשה לא הדדית - תשקיע בקואופ 300, תקבל חזרה חצי אחרי שנה אם תעזוב.

לגבי דמי חבר - זה נכון שזה לא אידיאלי אבל זה משקף את הצורך שלנו לגבות דמי חבר שכאלה לאור המצב הקיים. התקורה אכן צריכה לכסות את ההוצאות שלנו אך אם זה לא מתקיים אולי כדאי לשקול את העניין. זה יותר שוויוני ומשקף את המצב הכלכלי שלנו כרגע.

(עדי פינקלשטיין) #19

היי ג’ייד, אני לא מוסיפה את זה כאופציה כי למעשה אנחנו מאפשרים לאנשים להשאיר את המניה בקואופ כבר היום בעת העזיבה (יש אופציה כזאת בטופס העזיבה האלקטרוני).

ודבר שני - איזו עמותת סלון? אני לא מכירה דבר כזה…

(jade reza gubay) #20

סליחה, לא ראיתי את התגובה שלך לפני האסיפה