אסיפת ספטמבר 2017 מתקרבת ובאה!

(עדי פינקלשטיין) #21

היי לכולם,

תודה לכל מי שהגיע והשתתף בדיון, אני חושבת שהיה מצוין! למרות שהצבענו על חלופות מסויימות לקחנו לתשומת ליבנו את כל הערות שנוספו להן ונעבוד על זה לקראת היישום עצמו.

מה הוחלט?

1. צוות המשלוחים קיבל אור ירוק להתחיל בתכנית הדרגתית של המשלוחים עם חנות אינטרנטית מוכנה מהמדף ולא כזו שיבנו בשבילינו מאפס. נותר עוד לעדכן את התקציב והיעדים אבל אנחנו צפויים בחודש אוקטובר להתחיל קמפיין הד סטארט בשביל לממן את הפיילוט אז stay tuned! נצטרך הרבה התגייסות של הרבה חברים בשביל שהפרוייקט כולו יצליח.

2. מניות הקואופרטיב יהפכו מפיקדון להשקעה - המשמעות היא שחבר חדש יכול למשוך את המניה שלו תוך שנה מיום ההצטרפות במקרה של עזיבה אבל לאחר שנה המניה נשארת בחזקת הקואופרטיב. לגבי חברים נוכחיים, הדבר נכון לשנה הקרובה, ב-19/09/2018, כל המניות שלנו יהיו בקואופרטיב. הדבר משמעותי מאוד לקואופרטיב כי מדובר בהתחייבות כספית גדולה מאוד. בכללי, כל חבר שרוצה יכול כבר עכשיו להודיע על תרומת המניה. בשבועות הקרובים נעבוד על המנגנון הרלוונטי. עלתה שאלה, מה עושים לגבי חברים מוקפאים שאין להם אינטרס לעזוב כי גם ככה לא יקבלו את כספם בחזרה - נבדוק את זה ונטפל גם באפשרויות כאלו.

3. נבחרו פה אחד שלושת החברים שהציגו את מועמדותם לועד המנהל: עילי אורן, יוני גרף ודפנה עפרון. ברוכים הבאים! אנחנו מודים מקרב לב גם לחברי הועד היוצאים: דודו קרני, דבורה ליס ונעם שני.

הפרוטוקול המלא והמצגות שהוצגו נמצאים בגנזך. שתהיה שנה מצויינת!

מייל שבועי 23.9
(שי קדם) #22

מחשבות בעקבות האסיפה

1. אם אנחנו כבר מגייסים כסף לפרוייקט המשלוחים, זו צריכה להיות הזדמנות כדי להגדיל בכלל את כמות החברים בבשותף, ולא רק לגייס חברים חדשים שיקנו במשלוחים. בתחשיב הכסף שמגייסים בהדסטארט צריך להוסיף גם כסף לפרסום וגיוס חברים. ככה כשפרוייקט המשלוחים יסיים את הפיילוט שלו, אפשר יהיה לצאת בקמפיין בירושלים. צריך לחשוב באיזה כיוון בדיוק - שלטים על לוחות מודעות, פלאיירים בתיבות דואר, קמפיין אינטרנטי. לא יודע איך בדיוק, אבל חייבים לנצל את ההזדמנות הזו כדי להשיג לעצמנו יותר הכרה בירושלים.

2. צריך לעשות את השינוי הרלוונטי בתקנון כך שחבר שמוקפא מעל לזמן מסויים (שנתיים נשמע לי לגיטימי) יוצא מספר החברים של הקואופ. תהיה אפשרות חברות לעזוב גם לפני כן, אבל ככה נאפשר לחברות שעוזבות את ירושלים לתקופה וחוזרות אל העיר את האפשרות לחזור לקואופ מבלי לקנות מניה נוספת.
    עוד חור שצריך לטפל בו (למרות שאני בספק אם מישהו יעשה בו שימוש נרחב) הוא מקרה שבו מישהו מעוניין לשמר לעצמו את האפשרות לפדות את המניה ולכן הוא עוזב לאחר 11 חודשים ומצטרף שוב כעבור מספר ימים. וכך למעשה מאתחל את השנה שבה הוא יכול למשוך את המניה ולקבל עבורה את הכסף. אני חושב שצריך להגדיר שחצי שנה לאחר העזיבה הפז"ם הקואופי ממשיך לדפוק. כלומר, מצטרף שעזב לאחר 9 חודשים והצטרף שוב לאחר חודשיים ייחשב מבחינת החזר המניה בתור חבר 11 חודשים בקואופ.

(רוביק סימן-טוב) #23

והנה, מקרה ראשון של עזיבה בעקבות ההחלטה על המניות )-:

אחת החברות, שלא נמצאת כאן בדיסקורס, הודיעה לי היום (בעקבות השיבוצים לאוקטובר) שהיא החליטה לעזוב - היו לה עוד סיבות, אבל היא הדגישה שמה שזירז את החלטתה היה ההחלטה על המניות. נשמע שזו לא הולכת להיות העזיבה היחידה מאותם מניעים. כמו שהיא אומרת (לא שאני אוהב את תפקיד המתווך…) יש משהו לא הוגן בזה שאחרי שנה של חברות, המניה לא מוחזרת לחבר.
בניגוד לאחת מהנחות היסוד שהונחו כאן בשרשור, לפחות המקרה הזה מוכיח שההחלטה הזו לא מעודדת חברים להיות פעילים יותר - החברה שבה מדובר הצטרפה לפני כשלוש שנים.

(רוביק סימן-טוב) #24

אני רק אוסיף - נכון, מדובר בהחלטה שהתקבלה כדין באסיפה ועכשיו אין ברירה אלא לנהוג לפיה, אבל מה שאני אומר בזה, זה שכדאי להקשיב לשטח בתקופה הקרובה, ולראות אם לא שווה לשקול שינוי, שגם יתאים לצרכי הקואופרטיב, וגם לא יתנגש עם צרכי החבר.

(עדי פינקלשטיין) #25

תודה, רוביק. נשים לב ונתמודד עם מה שיגיע במקרה הצורך. הולכות להיות לנו הרבה
התמודדויות והחלטות קשות בתקופה הקרובה, אתה מוזמן להפנות כל מי שמעלה קשיים
כאלה ישירות אלינו (במקרה הזה אלי או אל יהונתן). אולי זה יעזור קצת להקל על
חוויית חוסר ההוגנות אם נסביר ישירות מה הוביל אותנו להחלטה זו.

(רוביק סימן-טוב) #26

אני בהחלט אפנה אליכם את אותה חברה (שלא ביקשה במפורש להישאר אנונימית, אבל לא הייתי בטוח אם להזכיר כאן את שמה), ואני אתאם זאת גם עם ג’ייד, שבד"כ היא זו שעושה שיחות בירור עם מוקפאים או עם חברים שרוצים לעזוב.

(ירדן קידר) #27

אני חייב לציין שזו תגובה מעט לא הוגנת.
הרי לא מדובר בהחלטה הנהלתית שבאה מלמעלה, אלא באסיפה שכולם הוזמנו אליה וגם
היא הייתה יכולה להיות בה. משמע, אם הנושא היה עד כדי כך חשוב מבחינתה שהוא
גרם לה לעזיבה אז הייתי מצפה לראות אותה שם או לשמוע את קולה מלכתחילה.
הכוח שלנו הוא בדיוק שנושאים כאלה מתקבלים באופן דמוקרטי, משמע החברים מחליטים
על עצמם כיצד להתנהל, ובהקשר הזה הם החליטו בעצמם על עצמם לשנות את תנאי החזר
המניה, שוב של עצמם. זה לא איזה אידאל או כסתח של דמוקרטיה אלא ממש איך
שהדברים קרו.
לכן בעיניי הבעיה פה היא אחרת - לא שחברה פורשת בגלל החלטה שהיא תופסת כלא
הוגנת; אלא שיש תפיסה הולכת וגוברת של ראייה של הקואופ כמקום של שירות
ללקוחותיו ולא של עסק שיתופי. שהחברה מלכתחילה לא ראתה בעצמה מישהי שאמורה
להיות חלק מהדיון אלא רק להתמרמר/לשמוח (=לקבל באופן פאסיבי) מתוצאותיו.
זה מדאיג מאוד ובעיניי מטרה עליונה כרגע היא הטמעה יותר טובה בקרב החברים של
הקואופ כמקום דמוקרטי שבו גם ההחלטות עצמן, אבל גם האחריות על ההחלטות נמצאות
בידי החברים.

(רוביק סימן-טוב) #28

זה בהחלט נכון, אם כי לגבי אותה חברה ספציפית אני לא יודע אם היא הייתה באספה והצביעה נגד (באספה עצמה לא הייתי הפעם), או שהיא פשוט ראתה שככה הוחלט והגיבה בעזיבה. כמו שציינתי - היו לה עוד סיבות לעזיבה, אבל זה היה זרז.

הבעיה הזאת, של חוסר הפנמת האופי השיתופי של הקואופרטיב בקרב החברים, היא לא חדשה, אני לא יודע אם היום היא גדולה יותר מאי-פעם, אבל היא הייתה מאז ומתמיד בקרב חברים שונים. את מרכיב השיתופיות צריך לתחזק כל הזמן בקרב החברים - אני מודה שאני לא תמיד יודע איך, כי זו סוגיה לא פשוטה.
אבל, אולי זה צריך להיות האתגר הבא של הועד ושל הצוותים השונים, כל אחד בתחומו, וזה צריך להיות אתגר ארוך-טווח שצריך לתחזקו כל הזמן, גם כי החברים מתחלפים מעת לעת, וגם כי קל מאוד לשכוח את עקרון השיתופיות ואת משמעויותיו, ולהתייחס לקואופרטיב ברמה פרקטית יותר.
זה כבר שווה סיעור מוחות נפרד.

(שי קדם) #29

אני חושב שיש פה סוג של פרדוקס - החברים שמראש פחות מרגישים חלק מהקואופ / חלק מההווייה הדמוקרטית יטו להגיע פחות לאסיפות ולהשתתף בקבלת ההחלטות, אלו גם האנשים שיהיה להם יותר קשה לקבל את ההחלטות שהתקבלו באסיפה ולכן יכול להיות שיעזבו בעקבותיהן.

אני לא בטוח אם יש מה לעשות לגבי זה, כל החלטה תקנונית שנקח עלולה לא למצוא חן בעיני אנשים ויהיו שיעזבו בעקבותיה. מה שצריך לשים לב זה אם זו תופעה רחבה או נקודתית ולהתייחס אליה בהתאם.